Paklausa #2: Darganos, sutemos ir kiti gražūs lietuviški žodžiai naujame naujienlaiškyje
Labas!
Su jumis sveikinasi Paklausa #2 – vis dar naujas lietuviškos muzikos naujienlaiškis. Ačiū, kad užsiprenumeravote. Šiandien pradėsim nuo klausomiausios Lietuvos atlikėjos, o tada, jeigu iškart neatsiprenumeruosite, mėginsiu išpirkinėti „kaltę“ pasiūlydamas 6 mažiau išgirstus lietuviškus vardus.
Ar gali šitaip būti, kad dabar akis vartot truputi?Jessica??? Kam rašyti apie stadioninę atlikėją, kurios perklausos jau ir taip siekia 2-3 selus? Būtent todėl ir reikia rašyti – mes Jessicos jau klausom daugiau už selą. Šiuo metu, visi 3 jos albumai yra tarp TOP 5 klausomiausių albumų Lietuvoje 🤯 Kodėl apie tai nekalba sociologai? Kada tai įvyko? Kaip tai paveiks 2028 m. Seimo rinkimus? Mes labai lengvai pamirštam, kaip dar visai neseniai skambėjo lietuviškas popsas. Priminsiu, 2019 metų daina – „Ežero dugne“. Matyt, lengvai pamirštam, nes norisi pamiršti. Bet, manau, nepakankamai duodam kredito Jessicai. Už tai, kad iškėlė mus iš ežero dugno, apkabino ir išvedė iš popso sutemų.
Ir atvedė... į „Sutemas“ 🤔 Taip vadinasi naujas albumas. Jau trečias per 3 metus! Čia, turbūt, ir yra atsakymas į klausimą – „kodėl Jessica“. Neturėjom mes kitos pop žvaigždės, kuri varytų pikinės Rihannos tempu. Pusės trackų neberašo Stano, nes juos parašo Jessica Shy. Galėtų parašyti ir knygą apie produktyvumą, būtų ko pasimokyti.
Bet sėkmė slepiasi ne vien kiekybėje. Galima iš principo nemėgti popso, galima spjaudytis nuo to komercinio skambesio, bet sunku paneigti, kad Jessica Shy žino ką daro. Nuo „Rožės“ iki „Sutemų“, jos dainų kabliukai yra nelegaliai įsimintini. (Kaip reklaminių džinglų kūrėjas) Negaliu nesižavėti kalbos pajautimu. Net šiek tiek bijau siūlyti šį albumą Paklausai, nes jos dainos yra smegenų tatuiruotės. Išmesi iš galvos nebent su lazeriu. O ir šiaip, dar atsiklausysim Maximose. Ir kol Jessica atsiiminės M.A.M.A statulėles.
Jaučiu kaltę tiek dėmesio skyręs POPSUI, kurio ir taip klauso VISI. Tai skubu rašyti apie mažiau išgirstus vardus. Man (ir atlikėjams) į pagalbą skuba AGATA, kuri pradedantiesiems muzikantams išdalino 48 000 eurų. Labai normali komisija (Snorre Bergerud, Gerūta Griniūtė, Free Finga ir Karolis Vyšniauskas) parengė labai solidų jaunų atlikėjų sąrašą. Daugelio jų, jau šiandien norisi klausytis. Pavyzdžiui Emilijos Karosaitės.
2023 m. vasaros išvakarėse Emilija išleido debiutinį klipą – „100 valandų“. Tai visą vasarą ir neatsiklausiau. Labai gera daina. Berods, pateko į mano 2023 m. top 5. Deja, nepateko į platesnį akiratį, bet tai galime ištaisyti. Emilijos vardas AGATA sąraše labai nudžiugino, todėl nusprendžiau, kad atėjo laikas priminti apie „100 valandų“. Panašu, kad ji pagalvojo tą patį. Kol rašiau šį laišką, Emilija Karosaitė išleido akustinę dainos versiją. Susipažinkite 👏
Katarsis. Nežinau kaip pristatyti atlikėją, kurio daina „Vasarą galvoj minoras“ jau perklausyta 5 milijonus kartų. Lyg ir sakiau, kad daugiau popso nebus 🤪 Bet Katarsis tik dabar išleido debiutinį EP „Dausos“, taip pat, pateko į minėtąjį AGATA pradedančiųjų sąrašą. Man atrodo, Katarsis kažkam yra tiek akivaizdus, kiek kitiems yra visiškai nežinomas.
Katarsio lyderis Lukas Radzevičius grupę pristato kaip grojančius ramią ir trankią emocinę muziką. Pats geriau nepristatysiu. Šis apibūdinimas labai tinka naujam EP „Dausos“. Ir šią vasarą, Katarsio galvoj vis dar minoras. Tamsi, niūri emocinė muzika, kurios įdomu klausytis. Lauksiu ir albumo.
Dargana dar gana (atsiprašau, nesusilaikiau) jauna grupė, bet jau atradusi savitą skambesį. Tai pastebėjo ir AGATA komisija bei... įtraukė į pradedančių muzikantų sąrašą. Prižadu, čia paskutinė tokia grupė šiandien. 2022 m. Dargana laimėjo Tamstos jaunų grupių konkursą „Garažas“ ir tuos porą metų džiugina lietuvišku psichodeliniu neo-soul. Negalėsiu miegoti ramiai, atskirai neišskyręs „Miegok ramiai“ priedainio. Visiškai euforinis momentas.
Bet vis tik, naujas jų singlas „Visada žalia“ dėjo didelį žingsnį į priekį. Koks skanus išieškotas skambesys! Labai laukčiau daugiau tokios lietuviškos muzikos. Ir laukiu naujų Darganos koncertų, nes žmonės kalba, kad gyvai skamba dar geriau.
P. S. Kažkiek ironiška, bet grupė Dargana yra šviesiausiai skambantis įrašas šiandien.
Pagrindinė motyvacija pradėti rašyti Paklausas – atlikėjai, kurių perklausos nesiekia tūkstančio. Aš labai noriu padėti jiems tą simbolinį tūkstantį surinkti ir atsidėkoti už įdomią kūrybą. Kiek tai įmanoma. (Tik primenu, „Mono Tres“ visa dar laukia jūsų tūkstančių.)
Siūlau paklausyti Augustinos Vaiginytės. Tai lietuvė, kuri studijuoja legendiniame Berklio muzikos koledže ir dainuoja neo-soulą/džiazą. Nuolat kartoju, kad man šito skambesio Lietuvoje vis dar trūksta, todėl džiaugiuosi, kad Augustina išleido jau antrąjį albumą „Déjà vu“. Deja, pirmasis „Terapia“ liko neišgirstas. O Paklausos verti abu. Jeigu norisi džiazo, tokio, kaip nuorodoje žemiau – pasileiskite naująjį „Déjà vu“. Jeigu labiau intriguoja lietuviškas neo-soul – klausykite „Terapia“.
Grupė Saulės Dievasžada atnešti žmonijai naująją Madrido erą. Matyt, todėl išleido debiutinį albumą „Kažkas brangaus“. Nors era turėtų būti nauja, jis gali net labai patikti seno gero roko gerbėjams. Tvarkingos energingos gitaros, ko daugiau reikia? Bet prisipažinsiu, jeigu nereikėtų rašyti naujienlaiškio, gal net nebūčiau išklausęs albumo iki galo. 2024 metais man gana sunkiai klausosi toks „tradicinis“ rokas be jokių indie (kad ir ką tai reikštų), ar bent jau psichodelikos lašelio. Bet čia nėra kritika Saulės Dievui. Priešingai, išklausius visą albumą, antra jo pusė, pasirodė daug įdomesnė. Nuo dainos „Tiesa tame“ įvyko kažkoks lūžis. Spėčiau dėl to, kad antroje pusėje nėra angliškų dainų. O, mano nuomone, jaunoms lietuviškoms grupėms sunkiai sekasi sukurti kažką išsiskiriančio anglų kalba. Nors čia jau yra šiek tiek kritikos Saulės Dievui, bet tai negadina gero bendro įspūdžio. Toks tradicinis rokas pradžiugins ne vieną klausytoją Lietuvoje. Gal net albumas taps jiems „kažkuo brangaus“.
Pabaigai – savimyla. Čia visai įdomiai gavosi. Kažkada anksčiau jau buvau atradęs savimyla. Bet labai nesigilindamas nusprendžiau, kad jis man nepatinka, nes čia kažkoks pretenzingas išsidirbinėjimas. Tiek dainavimo manieroje, tiek tekstuose. Deja, tą kartą pražiopsojau detalę, kad savimyla – ironiškas personažas. Ir šiaip visai įdomus. Laimei, savimyla vėl pakliuvo į akiratį (ausiratį?), nes išleido legendinę dainą – „APVOGĖ“. Tiksliau legendinės grupės Lipnūs Macharadžos Pirštai dainos coverį. Čia TOS grupės, kurios sugrąžinimo reikalauja Valstybinis Tautos Frontas. Ir čia ta pati daina, kurią koncertuose groja ir Solo Ansamblis.
Savimylos versija veikia, nes išpildo abu gero coverio reikalavimus – išlaiko tai, dėl ko žmonės mėgsta originalą ir prideda kažką unikalaus nuo savęs. Pastarasis punktas net labai gerai išpildytas. Klasikinė daina aplipdyta savimylos charakteriu – kažkokie tai industriniai eksperimentai sampluojant Kiešos video 🤷♂️ Kažkokia pamaiviška dainavimo maniera 🤷♂️ Va čia tie „išsidirbinėjimai“, kurie kažkada mane atstūmė nuo savimylos. O dabar atsiklausyt negaliu. Negana to, iš instagramo panašu, kad gyvi performancai gali būti dar įdomesni.
Tai siūlau paklausyti „APVOGĖ“ ir apsispręsti: einate į antrą pasimatymą, ar renkatės pinigus? Rekomenduoju dainą „aš!“, kuri yra ironiška Ledi Ais – Jis reinterpretacija, ar kažkas tokio.
Naujienlaiškis „Paklausa“
Naujas lietuviškos muzikos naujienlaiškis, kuriame nereguliariai rasi po ~7 vienetus paklausymo vertos muzikos.