Vilma: Danija kaltina JAV dėl šnipinėjimo Grenlandijoje / Baltijos šalys blokuoja skrydžius į Maskvą
Labas! 👋 Šiandien apžvelgiu Danijos ir JAV santykių įtampą dėl šnipinėjimo Grenlandijoje, Vokietijos ir Prancūzijos pastangas stiprinti bendradarbiavimą saugumo srityje bei Lietuvos derybas su Ukraina dėl dronų gamybos. Taip pat sužinosite apie naują „Amazon“ robotą. Mano ryto naujienų apžvalga. ☕
Danija iškvietė JAV ambasadorių dėl pranešimų, kad JAV žvalgybos agentūros šnipinėja Grenlandiją. „The Wall Street Journal“ teigimu, JAV domisi Grenlandijos nepriklausomybės judėjimu ir mineraliniais ištekliais. Ministras L. L. Rasmussenas pareiškė, kad šnipinėjimas prieš sąjungininkus yra nepriimtinas.
Vokietijos kancleris F. Merzas Paryžiuje su Prancūzijos prezidentu E. Macronu paskelbė apie naują Prancūzijos-Vokietijos gynybos ir saugumo tarybą. Tikslas – stiprinti bendradarbiavimą, atsižvelgiant į saugumo iššūkius Europoje ir remiant Ukrainą. Merzas siekia suvienodinti Vokietijos užsienio politiką ir su Macronu bei Lenkijos premjeru D. Tusku sukurti griežtesnę ES migracijos sistemą.
Dėl susirėmimų tarp Indijos ir Pakistano aviakompanijos atšaukia arba keičia skrydžių maršrutus. Šiaurės Indijos ir Pietų Pakistano oro erdvė uždaryta. „Air India“ atšaukė skrydžius iki gegužės 10 d. „FlightRadar24“ duomenimis, atšaukti 52 skrydžiai į ir iš Pakistano. „China Airlines“ skrydžiai į Londoną, Frankfurtą ir Romą sutrikdyti. Konfliktas kilo po balandžio 22 d. teroro akto Kašmyre.
Libijos valdžia paneigė pranešimus, jog priims iš JAV deportuotus migrantus. Nacionalinės vienybės vyriausybė Tripolyje pareiškė, kad nesutinka su teritorijos naudojimu migrantų deportacijai be jos žinios. Generolo Haftaro Libijos nacionalinė armija, kontroliuojanti rytinę šalies dalį, taip pat atmetė tokius pranešimus.
Prancūzijos prezidentas E. Macronas paragino JAV ir ES atšaukti sankcijas Sirijai po A. al-Sharaa, kuris pernai pakeitė B. Assadą, vizito Paryžiuje. Macronas pabrėžė, kad reikia remti Sirijos žmones, atšaukiant sankcijas ir išlaikant kariuomenę šalyje. ES vasarį atšaukė dalį sankcijų energetikos, transporto ir bankininkystės srityse.
Vokietijos vidaus reikalų ministras A. Dobrindt įsakė sugriežtinti sienų kontrolę, siekiant sumažinti nelegalią migraciją. Tai F. Merzo konservatyvios darbotvarkės dalis. Pažeidžiami asmenys, pvz., vaikai ir nėščios moterys, bus saugomi. Lenkija ir Austrija kritikavo šį žingsnį, teigdamos, kad jis trikdo ES įstatymus.
Krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė pranešė, kad deramasi su Ukrainos gamintojais dėl įvairių dronų, įskaitant raketų ir jūrinius dronus, gamybos. Lietuva svarsto „vienas plius vienas“ modelį, pagal kurį pusė įsigytos ginkluotės būtų perduota Ukrainai. Ministrė paminėjo „Magura V5“ dronus.
Latvija, Lietuva ir Estija uždarė oro erdvę skrydžiams į Maskvą gegužės 9 d. Pergalės dienos paradui. Slovakijos premjeras R. Fico ir Serbijos prezidentas A. Vučičius, nepaisydami Briuselio perspėjimų, planavo dalyvauti renginyje. Lietuva atsisakė išduoti leidimą Serbijos skrydžiui. Rusija tikisi sulaukti 29 šalių lyderių, įskaitant Kinijos ir Brazilijos atstovus.
Seimo Etikos ir procedūrų komisija nustatė, kad R. Žemaitaitis pažeidė etikos principus, skleisdamas melagingą informaciją apie G. Landsbergį „Facebook“ paskyroje. Parlamentaras teigė, jog G. Landsbergis gavo apdovanojimą iš V. Putino už nuopelnus Rusijai, nors iš tiesų buvo apdovanotas Taivane už santykių stiprinimą. Komisija rekomendavo R. Žemaitaičiui atsakingai skleisti informaciją.
VSD įspėja, kad artėjant gegužės 9 d. Rusijos žvalgybos tarnybos gali rengti provokacijas ir informacines atakas. Sustiprėjo Kremliaus atstovų radikali retorika. Vilniaus savivaldybė nėra gavusi prašymų dėl Pergalės dienos minėjimo renginių. Policija stebės situaciją prie Antakalnio kapinių ir socialinius tinklus dėl draudžiamos simbolikos (baudos nuo 300 iki 1200 eurų).
Jei rytus pradedi su mano apžvalgomis - kviečiu tapti projekto rėmėju Patreon! Projektas gyvuoja tik paramos dėka. Net ir nedidelė suma padės mums kurti dar įdomesnį ir kokybiškesnį turinį ateityje!
„Amazon“ sukūrė robotą „Vulcan“, kuris, naudodamas lytėjimo jutiklius, gali „apčiuopti“ prekes lentynose. Robotas jau dirba Hamburgo (Vokietija) ir Spokane (Vašingtonas, JAV) logistikos centruose. „Vulcan“ gali apdoroti apie 75 proc. prekių, o nesant galimybių, perduoda užduotį žmogui. Tikimasi, kad robotai dirbs kartu su žmonėmis, o ne juos pakeis.
„NSO Group“, sukūrusi šnipinėjimo programą „Pegasus“, įpareigota sumokėti „WhatsApp“ 167 mln. JAV dolerių už įsilaužimą į 1400 žmonių paskyras 2019 m. „Pegasus“ naudojo „WhatsApp“ balso skambučių funkcijos pažeidžiamumą. Meta teigimu, tai pirmoji pergalė prieš neteisėtos šnipinėjimo programinės įrangos kūrimą ir naudojimą.
Vilniaus universiteto biblioteka mini Spaudos atgavimo dieną eksponuodama M. Daukšos „Katekizmą“ – pirmąją žinomą knygą lietuvių kalba LDK. 1595 m. išleistam „Katekizmui“ sukanka 430 m. Vienintelis egzempliorius saugomas VU bibliotekoje.
Gražios dienos, Vilma. 😘
Naujienlaiškis „Apžvalgininkė Vilma“
Svarbiausių Lietuvos ir pasaulio įvykių dienlaiškis! 15-20 didžiausio Lietuvos ir pasaulio žiniasklaidos dėmesio sulaukusių dienos temų.