Vilma: Europiečiai raginami ruošti atsargas / Lietuvoje per pratybas dingo 4 JAV kariai
Labas! 👋 Šiandienos apžvalgoje – skaudi žinia iš Lietuvos apie per pratybas dingusius JAV karius, Armėnijos žingsnis Europos Sąjungos link ir Rusijos nenoras perduoti Zaporižios atominės elektrinės kontrolę. Mano ryto naujienų apžvalga. ☕
Žiniasklaidos organizacijos „Al-Ain“ pranešime teigiama, kad dėl naujausių JAV oro antskrydžių Jemene Irano remiama husių kovotojų grupuotė patyrė didelių nuostolių, ypač Sados gubernijoje. JAV kariuomenė suintensyvino operacijas prieš husių bazes ir vadavietes, todėl pastarosiomis dienomis jos buvo smarkiai bombarduojamos. Atsakydami husiai pareiškė užpuolę JAV lėktuvnešį „Truman“ ir pažadėjo tęsti operacijas prieš JAV ir Izraelio taikinius.
Rusija kategoriškai pareiškė, kad neperleis Zaporožės atominės elektrinės kontrolės nei Ukrainai, nei jokiai kitai šaliai, ir tvirtina, jog elektrinė dabar yra Rusijos branduolinės pramonės dalis. Šią poziciją Kremlius išsakė po to, kai per vykstantį konfliktą neteisėtai aneksavo elektrinę, nors Ukraina pabrėžia, jog elektrinė yra jos valstybės nuosavybė. Anksčiau JAV prezidentas Donaldas Trumpas buvo išreiškęs susidomėjimą Zaporožės AE kaip galimo energetikos susitarimo su Ukraina dalimi. Vis dėlto bet kokias diskusijas dėl elektrinės kontrolės apsunkina Rusijos atsisakymas bendradarbiauti.
Armėnijos parlamentas, atsižvelgdamas į visuomenės peticiją ir siekdamas sustiprinti ryšius su Briuseliu, priėmė įstatymą dėl šalies stojimo į Europos Sąjungą proceso pradžios. Šio žingsnio Armėnija ėmėsi siekdama taikos sutarties su Azerbaidžanu ir norėdama sumažinti priklausomybę nuo Maskvos, kuri istoriškai buvo artima šalies sąjungininkė. Tačiau stojimo į ES procesas yra ilgas ir sudėtingas, dažnai trunkantis dešimtmečius. Armėnija susiduria su panašiais iššūkiais, su kuriais neseniai teko susidurti jos kaimynei Gruzijai, kurios kandidatavimas į ES buvo sustabdytas.
Dokumente pabrėžiama pasirengimo įvairioms krizėms, įskaitant kibernetines atakas ir su klimatu susijusias nelaimes, svarba. Jame išdėstoma strategija, kuria siekiama sukurti saugią ir atsparią ES. Valstybėms narėms pateikiamos gairės dėl būtiniausių atsargų kaupimo, krizių planavimo ir kibernetinio saugumo stiprinimo priemonių. Plane taip pat akcentuojamas viešojo ir privačiojo sektorių bendradarbiavimo poreikis.
Lietuvos kariuomenė aktyviai ieško karių, kurių transporto priemonė buvo aptikta nuskendusi, tačiau patvirtintų pranešimų apie aukas nėra. Šiuo metu vykstančiuose gelbėjimo darbuose dalyvauja ir NATO, ir vietos valdžios institucijos, o JAV kariuomenė vertina Lietuvos paramą.
Lietuvos šaulių sąjunga pastebi didelį augimą užsienyje, o jos nariai mokomi vykdyti komunikacijos kampanijas kovai su propaganda, teigia vado pavaduotojas Gediminas Latvys. Organizacija jau turi daugiau nei 17 tūkst. narių ir daug dėmesio skiria diasporos padalinių stiprinimui įvairiose Europos šalyse. Taip pat pabrėžiama informacinės paramos bei logistikos svarba gynybos srityje ir užsienio narių galimybės prisidėti prie pagalbos Lietuvai krizės atveju.
P. Isoda kaltinamas sukčiavimu, piktnaudžiavimu įgaliojimais ir dokumentų klastojimu. Kaltinimai susiję su suklastotais prašymais dėl išlaidų apmokėjimo jo vadovavimo laikotarpiu, dėl ko, įtariama, iš savivaldybės buvo pasisavinta daugiau kaip 2400 eurų. Meras kaltinimus neigia ir yra laikinai sustabdęs narystę Socialdemokratų partijoje. Anksčiau jis jau grąžino į savivaldybės biudžetą lėšas, dėl kurių teisėtumo buvo kilę abejonių.
Iš viso 45 asmenims, nuteistiems už seksualinius nusikaltimus, įskaitant nusikaltimus prieš vaikus, atsisakyta išduoti QR kodą, reikalingą darbui su nepilnamečiais. Pasak Šeimos ir vaiko teisių apsaugos grupės vadovės Kristinos Stepanovos, šiuo metu neišduoti 697 tokie kodai. 31 kartą atsisakyta remiantis naujuoju Baudžiamuoju kodeksu, o 14 kartų – senuoju. Tai rodo, kad nuolat dedamos pastangos neleisti asmenims, turintiems tokią kriminalinę praeitį, dirbti su vaikais.
Jei rytus pradedi su mano apžvalgomis - kviečiu tapti projekto rėmėju Patreon! Projektas gyvuoja tik paramos dėka. Net ir nedidelė suma padės mums kurti dar įdomesnį ir kokybiškesnį turinį ateityje!
Naujasis algoritmas, kurį sukūrė Prinstono universiteto komanda, gali būti efektyviai taikomas platesnei funkcijų aibei ir pakeisti tradicinius optimizavimo metodus. Nors teoriškai naujasis metodas yra greitesnis, jo praktinis įgyvendinimas gali užtrukti, nes su dabartinėmis technologijomis kiti algoritmai spartesni.
Šiemet ji pasirodė žymiai geriau nei paskutinį kartą: moterų trumpojoje programoje surinko 50,98 balo, palyginti su praėjusių metų paskutine vieta, kai pelnė 40,04 balo. Tuo pačiu Meda pateko ir į 2026 metų žiemos olimpines žaidynes. Lietuvos viltys taip pat dedamos į šokių ant ledo porą Allison Reed ir Saulių Ambrulevičių, kurie varžysis penktadienį.
Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad nuo 1950-ųjų metų Pietų Korėja masiškai „eksportavo“ į užsienį mažiausiai 170 000 vaikų, skirtų įvaikinimui. Įvaikinimą dažnai organizuodavo privačios agentūros, kurioms pelnas buvo svarbesnis už etiką. Tyrimo metu nustatyti rimti žmogaus teisių pažeidimai, įskaitant sukčiavimą, prievartą ir netinkamą vaikų priežiūrą.
Buvusiam boksininkui Iwao Hakamadai, kuris daugiau nei 40 metų praleido kalėjime laukdamas mirties bausmės, priteista 1,3 mln. eurų kompensacija už neteisėtą nuteisimą byloje dėl 1966 m. įvykdytos keturgubos žmogžudystės. Šizuokos apygardos teismas pripažino jį nekaltu ir nurodė, kad policija tyrimo metu sufabrikavo įrodymus ir naudojo žiaurius apklausos metodus. Nepaisant rekordinės kompensacijos, Hakamados advokatai teigia, kad pinigai negali atlyginti psichologinės traumos, kurią jis patyrė ilgą laiką būdamas kalėjime.
Gražios dienos, Vilma. 😘
Naujienlaiškis „Apžvalgininkė Vilma“
Svarbiausių Lietuvos ir pasaulio įvykių dienlaiškis! 15-20 didžiausio Lietuvos ir pasaulio žiniasklaidos dėmesio sulaukusių dienos temų.