Vilma: JAV taikys 145 % tarifus Kinijos importui / 82-metis nuteistas už šnipinėjimą Rusijai
Labas! 👋 Šiandien skaitykite apie JAV sprendimą laikinai atšaukti muitus Europai, bet juos didinti Kinijai, taip pat apie įvykusius JAV ir Rusijos kalinių mainus bei teismo nuosprendį Druskininkų mero Ričardo Malinausko kyšininkavimo byloje. Mano ryto naujienų apžvalga. ☕
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen išreiškė palengvėjimą dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimo 90 dienų sustabdyti abipusių muitų taikymą. Ji tai įvertino kaip teigiamą žingsnį, siekiant stabilizuoti pasaulio ekonomiką. D. Trumpas pripažino, kad rinkos nestabilumas turėjo įtakos jo sprendimui. Europos vadovai, tarp jų Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas ir paskirtasis Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas, palankiai įvertino šią pertrauką. Jie mano, kad tai suteiks galimybę konstruktyvioms deryboms ir galimiems susitarimams.
Baltieji rūmai patikslino, kad naujasis tarifas Kinijos importui iš tiesų sudarys 145 %, įskaitant prezidento D. Trumpo paskelbtą 125 % padidinimą ir jau anksčiau galiojusį 20 % tarifą. Šis reikšmingas tarifų padidėjimas sukėlė sumaištį tarp importuotojų, kurie priklauso nuo kiniškų produktų. Administracija nurodė, kad naujieji tarifai nebus taikomi prekėms, kurios jau yra gabenamos, tačiau dėl šių pokyčių įmonės gali patirti didelių papildomų išlaidų.
Iš JAV kalėjimo buvo paleistas Rusijos pilietis Arturas Petrovas, kuris buvo iškeistas į dvigubą Rusijos ir JAV pilietybę turinčią baleriną Kseniją Kareliną. Apsikeitimas įvyko Abu Dabio oro uoste, kur tam buvo panaudotas specialus FSB lėktuvas. A. Petrovui JAV buvo pateikti kaltinimai dėl eksporto kontrolės pažeidimų. K. Karelina buvo sulaikyta Rusijoje, įtariant valstybės išdavyste, kai jos telefone buvo aptiktas pinigų pervedimas Ukrainą remiančiai JAV nevyriausybinei organizacijai.
Izraelio užsienio reikalų ministras Gideonas Saaras sukritikavo Prancūzijos planą pripažinti Palestinos valstybę. Pasak jo, toks sprendimas būtų atlygis terorizmui ir dar labiau destabilizuotų regioną. Beveik 150 valstybių jau pripažįsta Palestinos valstybę. Galimas Prancūzijos pripažinimas reikštų reikšmingą pokytį Europos politikoje, ypač todėl, kad ji būtų pirmoji nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė, pripažinusi Palestiną. Prancūzijos prezidentas E. Macronas išreiškė ketinimą siekti šio pripažinimo. Jis pabrėžė, kad būtinas dviejų valstybių sprendimas ir kolektyvinis saugumas regione.
JAV ir Rusijos delegacijos Stambule susitiko į derybas, kurių tikslas – atkurti ambasadų veiklą, atsižvelgiant į prezidento D. Trumpo pasiūlymą gerinti santykius, jei Rusija sustabdys savo veiksmus Ukrainoje. Derybose dėmesys buvo telkiamas į dvišalių diplomatinių misijų veiklos stabilizavimą, vengiant politinių ar saugumo klausimų. Taip pat aptarta galimybė abiejų šalių diplomatams naudotis bankų paslaugomis, nepaisant JAV sankcijų Rusijai. Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą Maskvos ir Vašingtono santykiai pasiekė žemiausią tašką nuo Šaltojo karo laikų. Abi šalys siekia išspręsti įvairias diplomatines ir operatyvines problemas.
Druskininkų meras Ričardas Malinauskas pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo ir nubaustas 60 tūkst. eurų bauda. Pats meras savo kaltę neigia ir žada toliau kovoti su kaltinimais. R. Malinauskas tikina, kad teismo procesui įtaką padarė žinomas verslininkas. Pasak jo, ši byla yra teisinio nihilizmo pavyzdys Lietuvoje. Merui pareikšti kaltinimai kilo dėl gyvenamojo namo statybų. R. Malinausko teigimu, namas buvo pastatytas teisėtai, todėl siekis jį nugriauti nepagrįstas.
Po Konstitucinio Teismo sprendimo, kuriuo dabartiniai apribojimai pripažinti prieštaraujančiais Konstitucijai, Lietuvos Vyriausybė siekia, kad pagalbinio apvaisinimo paslaugos būtų prieinamos visoms nevaisingoms moterims. Šis sprendimas pabrėžia lygybę sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo srityje, nepriklausomai nuo šeiminės padėties ar asmeninių aplinkybių, ir įpareigoja atlikti būtinus teisinius pakeitimus iki 2026 m. balandžio mėn. Siūlomų pakeitimų kritikai teigia, kad pagalbinis apvaisinimas turėtų išlikti medicinine procedūra, o ne priemone vienišų moterų asmeniniams troškimams tenkinti.
Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė aptarė siūlomus sveikatos priežiūros sistemos pakeitimus, pagal kuriuos būtų atsisakyta papildomų mokesčių už privalomuoju sveikatos draudimu apmokamas paslaugas. Šiais pakeitimais siekiama, kad sveikatos priežiūra būtų prieinamesnė ir skaidresnė. Liberalų frakcijos nariai išsakė susirūpinimą dėl galimo korupcijos augimo ir sveikatos priežiūros paslaugų kokybės pablogėjimo. Tačiau ministrė patikino, kad pokyčiai nesukels korupcijos rizikos ir leis išlaikyti aukštus valstybės finansuojamų paslaugų standartus. Šiuo pasiūlymu taip pat siekiama išspręsti pacientų skundus ir užtikrinti vienodas galimybes visiems gyventojams gauti būtinas sveikatos priežiūros paslaugas, išvengiant papildomų išlaidų.
Tai atskleidė prokuratūra, pranešdama, kad 82 metų vyras priklausė TS-LKD ir Politinių kalinių bei tremtinių sąjungai. Vyras slapta bendradarbiavo su Rusijos karine žvalgyba (GRU), rinkdamas informaciją apie Lietuvos politinę ir ekonominę situaciją, partijų veiklą bei gynybos pajėgumus. Nors surinkta informacija nebuvo įslaptinta, ji vertinta kaip svarbi Rusijai.
Valstybės saugumo departamento direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis nepritaria siūlymui išslaptinti buvusių KGB bendradarbių tapatybes, nes nerimaujama, kad gali būti atskleista slapta informacija priešininkams. Savo neigiamą poziciją jis išreiškė per spaudos konferenciją Seime. Pasak jo, tokio pobūdžio informacijos atskleidimas gali suteikti pranašumą priešininkams, nes padidintų jų žinomumą. Siūlymą išslaptinti KGB bendradarbių tapatybes aktyviai remia politinė partija „Nemuno aušra“ ir konservatorių politikas Arvydas Anušauskas. Šiuo tikslu jie pateikė skirtingus įstatymų pataisų projektus.
Jei rytus pradedi su mano apžvalgomis - kviečiu tapti projekto rėmėju Patreon! Projektas gyvuoja tik paramos dėka. Net ir nedidelė suma padės mums kurti dar įdomesnį ir kokybiškesnį turinį ateityje!
Mokslininkai nustatė, kad viduramžių knygų viršeliai, kurie, kaip anksčiau manyta, buvo gaminami iš elnių ar šernų odos, iš tiesų buvo pagaminti iš ruonių odos. Tai rodo netikėtą viduramžių prekybos tinklą. Išanalizavus knygas iš cistersų vienuolyno Prancūzijoje, paaiškėjo, kad ruonių oda buvo gabenama iš tokių regionų kaip Skandinavija ir Škotija. Tad paneigiama ankstesnė prielaida, jog medžiagos buvo gaunamos vietoje. Šis atradimas išryškina vienuolių ryšius su platesniais ekonominiais tinklais, įskaitant prekybą kailiais su skandinavų kolonistais. Be to, spėjama, jog vienuoliai net nežinojo, kad naudoja ruonių odą, nes viduramžių mene ruoniai buvo retai vaizduojami.
Šį šeštadienį bus matomas mikromėnulis, kuris atrodys mažesnis ir blankesnis nei įprastai, nes bus atsidūręs tolimiausiame taške nuo Žemės. Kitaip nei supermėnulis, kuris atrodo didesnis Mėnuliui esant arčiau, mikromėnulis yra subtilesnis dangaus reginys. Be to, ši pilnatis dažnai vadinama rožiniu mėnuliu ir žymi pirmąją pilnatį po pavasario lygiadienio, pagal kurią nustatoma Velykų data.
Gražios dienos, Vilma. 😘
Naujienlaiškis „Apžvalgininkė Vilma“
Svarbiausių Lietuvos ir pasaulio įvykių dienlaiškis! 15-20 didžiausio Lietuvos ir pasaulio žiniasklaidos dėmesio sulaukusių dienos temų.