Vilma: Vengrija ketina palikti Tarptautinį baudžiamąjį teismą / D. Trumpo tarifai smogia net negyvenamoms saloms
Labas! 👋 Šiandien apžvalgoje – apie Vengrijos planus trauktis iš Tarptautinio baudžiamojo teismo, Švedijos pasiruošimą galimoms grėsmėms modernizuojant tūkstančius bunkerių, Vilniaus rajono sąvartyno bylą ir artėjantį galutinį „TikTok“ pardavimo terminą. Mano ryto naujienų apžvalga. ☕
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas spaudos konferencijoje su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu kritikavo Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT) ir paskelbė apie Vengrijos ketinimą pasitraukti iš šio teismo, kuris, jo teigimu, tapo „politiniu teismu“, o ne nešališka institucija. V. Orbanas teigė, kad Vengrija, kaip demokratinė teisinė valstybė, negali dalyvauti TBT veikloje, ypač atsižvelgdama į neseniai išduotus arešto orderius B. Netanyahu ir Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Jei Vengrija pasitrauks, ji taps vienintele Europos Sąjungos šalimi, nedalyvaujančia TBT.
Balandžio 2 d. paskelbtuose tarifuose importuojamoms prekėms nustatytas bazinis 10 proc. tarifas. Kai kuriems pagrindiniams prekybos partneriams taikomi žymiai didesni tarifai, pavyzdžiui, Kinijai – 34 proc., Europos Sąjungai – 20 proc. Baltieji rūmai paviešino išsamias diagramas su tarifais kiekvienai šaliai ir atkreipė dėmesį į neįprastai įtrauktas atokias teritorijas netoli Antarktidos.
Lenktynės dėl Arkties išteklių vis labiau įsibėgėja, o Rusija, nepaisant augančios geopolitinės įtampos, išreiškia norą bendradarbiauti su Vakarais. Tirpstant ledui atsiveria nauji laivybos maršrutai bei prieiga prie vertingų naftos, dujų ir kitų naudingųjų iškasenų išteklių. Rusija yra pasiruošusi pasinaudoti šiomis galimybėmis. Prezidentas V. Putinas pripažįsta egzistuojančią konkurenciją, tačiau išlieka atviras ekonominiam bendradarbiavimui, kuris galėtų būti naudingas visoms suinteresuotoms šalims.
Švedija ruošiasi galimoms grėsmėms ir modernizuoja daugiau nei 64 tūkstančius branduolinių bunkerių, skirtų apsaugoti gyventojus nuo branduolinių, cheminių ir biologinių atakų. Tikimasi, kad renovacija užtruks nuo dvejų iki trejų metų. Vyriausybė planuoja iki 2030 m. ženkliai padidinti išlaidas gynybai ir pasiekti 3,5 proc. BVP ribą. Švedija taip pat pateikė paraišką tapti NATO nare. Ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas pabrėžė, jog būtina ruoštis hibridinėms atakoms ir atkreipė dėmesį į ilgalaikį Rusijos keliamos grėsmės pobūdį. Jis paragino šalies piliečius būti pasirengusius galimam ginkluotam konfliktui.
Vilniuje gyvenančiam Darjušui Zareckiui pateikti kaltinimai dėl neteisėtos komercinės veiklos, susijusios su atliekų tvarkymu. Jis kaltinamas rinkęs ir apdorojęs statybines šiukšles neturėdamas tinkamų leidimų. Tyrimo metu nustatyta, kad D. Zareckis išpylė apie 400 tonų pavojingų atliekų ir taip padarė didelę žalą aplinkai. Jam gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki šešerių metų.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas vienbalsiai pritarė griežtesnėms sankcijoms Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, tarp jų ir suvienodintiems apribojimams asmenims, siekiantiems leidimo laikinai gyventi šalyje. Taip pat pasiūlyta panaikinti leidimus gyventi tiems asmenims, kurie per pastaruosius tris mėnesius kelis kartus lankėsi Rusijoje arba Baltarusijoje, numatant išimtis tarptautinio transporto ekipažų darbuotojams.
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė paprašė panaikinti socialdemokrato A. Dudėno imunitetą byloje dėl įtariamo dokumentų klastojimo ir netinkamo lėšų panaudojimo jam einant Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas. Byloje įtariama, kad A. Dudėnas galėjo pateikti 17 galimai suklastotų ataskaitų, dėl ko nepagrįstai buvo išmokėta apie 10500 eurų. S. Skvernelis akcentavo balsavimo už A. Dudėno teisinės neliečiamybės panaikinimą svarbą. Toks sprendimas numatytas koalicijos sutartyje, pagal kurią bet kuris koalicijos narys, gavęs generalinio prokuroro prašymą, turi viešai sutikti panaikinti savo imunitetą, nesudarant specialaus komiteto.
Daugiau nei 552 tūkst. eurų iš šios sumos atiteks iniciatyvoms, kurios skatina bendruomenės aktyvumą, socialinę įtrauktį bei jūrinę kultūrą. Iš viso vienerių metų finansavimą gaus 48 projektai. Dar 706 tūkst. eurų skirta tradiciniams festivaliams ir edukacinėms programoms, susijusioms su jūrine kultūra; šios veiklos sėkmingai įgyvendinamoms iniciatyvoms finansavimas numatytas dvejiems metams. Finansavimas bus skirstomas remiantis vertinimo komiteto rekomendacijomis; vertinimo komitetą sudaro savivaldybės darbuotojai ir vietos kultūros įstaigų atstovai.
Jei rytus pradedi su mano apžvalgomis - kviečiu tapti projekto rėmėju Patreon! Projektas gyvuoja tik paramos dėka. Net ir nedidelė suma padės mums kurti dar įdomesnį ir kokybiškesnį turinį ateityje!
Archeologai rado mažiausiai 129 žmonių palaikus, kurie tikriausiai yra germanų genčių kariai, žuvę mūšyje. Radinių pobūdis rodo, jog tai buvo chaotiškas karinis įvykis. Sužalojimai patvirtina, kad žmonės žuvo mūšio lauke, o ne buvo nužudyti kaip belaisviai. Šis precedento neturintis radinys atskleidžia ankstyvąją romėnų karinę istoriją regione. Manoma, kad tai gali būti susiję su imperatoriaus Domiciano karinėmis kampanijomis Dunojaus regione 86–96 m. po Kr.
Mokslininkams pavyko iš Sacharos dykumoje rastų 7000 metų senumo mumijų išgauti ištisus genomus. Jie atskleidė iki šiol nežinomą populiaciją, kuri šiame regione gyveno dešimtis tūkstančių metų. Nepaisant genetinės izoliacijos, Takarkorio (pietvakarių Libija) gyventojai dalyvavo kultūriniuose mainuose su kaimyninėmis grupėmis. Tai leidžia manyti, kad ganyklinė gyvulininkystė šiame regione išplito dėl kultūrinės difuzijos, o ne migracijos. Tyrimo rezultatai rodo, kad čia gyveno vidutiniškai didelė populiacija, kurioje buvo mažai giminingų individų poravimosi. Toks atradimas atveria naujas galimybes geriau suprasti senovės žmonių migracijas ir kultūrinius pokyčius.
Artėjant galutiniam „TikTok“ pardavimo terminui, kompanija „Amazon“ įsitraukė į konkurencinę kovą dėl šios programėlės įsigijimo. JAV vyriausybė grasina uždrausti programėlę, jei iki balandžio 5 d. ji nebus parduota. Prezidentas D. Trumpas paminėjo, jog yra keletas potencialių pirkėjų, ir išreiškė norą, kad programėlė tęstų veiklą. Tarp kitų pretendentų yra „AppLovin“ bei „Oracle“ vadovaujama grupė. Bet kokiam sudarytam sandoriui taip pat reikės Kinijos valdžios pritarimo.
Jungtinė Karalystė pateikė vienintelį tinkamą pasiūlymą tarptautinį futbolą prižiūrinčiai FIFA. Bendras Škotijos, Velso, Anglijos ir Šiaurės Airijos pasiūlymas buvo priimtas. Kiti galimi Ispanijos, Portugalijos ir Maroko pasiūlymai pripažinti netinkamais. FIFA prezidentas Giannis Infantino pabrėžė būsimų turnyrų svarbą moterų futbolo plėtrai. 2031 m. moterų pasaulio futbolo čempionatas turėtų vykti Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Buvęs „Partizan“ žaidėjas ir naudingiausias kauniečių gretose Alenas Smailagičius teigė, kad būtų buvęs laimingas nepriklausomai nuo rezultato, ir pažymėjo pagerėjusius santykius su treneriu Andrea Trinchieriu, kurie teigiamai paveikė jo žaidimą.
Pranešama, kad specialiojo vyriausybės darbuotojo E. Musko darbo laikotarpis eina į pabaigą. Vis dėlto J. D. Vancas ir E. Muskas paneigė šiuos teiginius, pabrėždami, jog pastarojo darbai dar nėra baigti. Nors E. Muskas baigia tiesioginį darbą administracijoje, tikimasi, kad Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE) pagal D. Trumpo nurodymą veiks iki 2026 metų.
Gražios dienos, Vilma. 😘
Naujienlaiškis „Apžvalgininkė Vilma“
Svarbiausių Lietuvos ir pasaulio įvykių dienlaiškis! 15-20 didžiausio Lietuvos ir pasaulio žiniasklaidos dėmesio sulaukusių dienos temų.