Lietuvos galvoj minoras
Tuščios kalbos tik didina ugnį
Nors labai pavėluotai, bet privalau pradėti nuo Katarsio.
Katarsio kelionė į Euroviziją tikrai nebuvo mano 2025 metų BINGO kortelėje. Bet vertinant jų pergalę retrospektyviai, nebuvo čia tokia jau sensacija. Katarsis buvo klausomiausia grupė šių metų atrankoje. Kas iš to, kad Liepa dainuoja telike, jeigu nėra sukūrus dainos, kurios žmonės klausytų. Eurovizija yra dainos konkursas. Va ir pasakiau. O Katarsis dar 2020 m. sukūrė masiškai klausomą hitą – „Vasarą galvoj minoras". Negalim ignoruoti skaičių. Ši daina turi 4 milijonus perklausų Spotify! Ir didžioji dalis jų surinkta dar iki Eurovizijos. Jau 82 savaites „Vasarą galvoj minoras" laikosi AGATA dainų tope ir vis dar turi daugiau perklausų negu „Tavo akys".
Kodėl apie tai kalbu? Nes tai gera iliustracija – alternatyvios dainos ir grupės jau kurį laiką yra labai klausomos Lietuvoje. Ir noriu apgriauti tą legendą, kad Katarsis buvo niekam nežinoma grupė iš Lukiškių kalėjimo, kuri kažkaip „netyčia" laimėjo atranką. Kad jos niekas nerodė televizijoje, čia televizijos pralaimėjimas, ne Katarsio. Gal toks naratyvas patogesnis, bet jis sumenkina nuoseklų grupės ir visos alternatyvios scenos augimą per paskutinius 5 metus. Katarsio pergalė atrankoje nebuvo atsitiktinumas, o tiesiogine prasme lietuviškos muzikos katarsis, kuriuo vis dar norisi džiaugtis.
Kitas dalykas, kurį leido suprasti Katarsio pergalė – kaip gera nesivaikyti „eurovizinio standarto", klišių ir to „kas paėjo pernai". Kai nesame geroje pozicijoje laimėti, tiesiog reikia išsirinkti dainą, kuri per ateinančius pusę metų sugebės neužknisti. Čia yra didžiausias laimėjimas. Ta proga, dar viena proga paklausyti fantastiškos „Tavo akys" versijos su choru.
Beje. Vasarą bus bent trys progos, kai galvoj bus minoras ir galėsite Katarsį išgirsti gyvai. Vilniuje ir Kaune bilietų jau nelikę, bet galima bandyti Palangoje.
Beje... jeigu dar neatsibodo Eurovizijos tema, kviečiu paklausyti tinklalaidės „Viskas blogai" apie Euroviziją. Gavau progą apsimesti ekspertu ir net šiek tiek nusišnekėti 🤪 Laida ne vien apie šių metų Euroviziją, bet ir apie platesnes visuomenines pasekmes, todėl vis dar aktuali.