Vilma: Kanados rinkimų rezultatai / ES lėšų pažeidimai Lietuvoje
Kanados parlamento rinkimuose konservatorių lyderis Pierre'as Poilievre'as netikėtai prarado savo vietą Carleton apygardoje, o Markas Carney, vadovaujantis liberalams, užsitikrino parlamento kontrolę. Naujųjų demokratų lyderis Jagmeetas Singhas taip pat prarado savo vietą.
Prancūzija apkaltino Rusijos karinę žvalgybą (GRU) vykdžius didelio masto kibernetinę ataką prieš E. Macrono 2017 m. prezidentinę kampaniją. Tūkstančiai vidinių laiškų buvo paviešinti prieš pat rinkimus. Užsienio reikalų ministerija taip pat sieja Rusijos programišius su kitomis atakomis, įskaitant 2015 m. TV5Monde įsilaužimą ir atakas prieš 2024 m. olimpines žaidynes. Prancūzija griežtai smerkia šiuos veiksmus.
Japonijos premjeras Š. Išiba ir Filipinų prezidentas F. Markosas Maniloje susitarė pradėti derybas dėl gynybos pakto – „Acquisition and Cross-servicing Agreement“ (ACSA). Šis susitarimas palengvins maisto, degalų tiekimą Japonijos pajėgoms, dalyvaujančioms bendrose pratybose Filipinuose. Taip pat planuojama pasirašyti susitarimą dėl karinės informacijos saugumo. Abi šalys griežtai pasisako prieš bandymus jėga keisti status quo Rytų ir Pietų Kinijos jūrose. Šie veiksmai rodo glaudesnį bendradarbiavimą su JAV.
Upsalos centre (apie 60 km į šiaurę nuo Stokholmo) įvyko šaudynės, per kurias žuvo trys žmonės. Policija pradėjo žmogžudystės tyrimą. Liudininkai teigė, kad įtariamasis pabėgo motoroleriu. Ministras G. Strommeris įvykį pavadino „žiauriu smurto aktu“.
Damasko priemiestyje Džaramanoje įvyko susirėmimai, kuriuose žuvo mažiausiai 9 žmonės ir 17 buvo sužeista. Konfliktą išprovokavo socialiniuose tinkluose pasklidęs garso įrašas, kuriame neva įžeidžiamas pranašas Mahometas. Vietos drūzų lyderiai kaltina vyriausybę dėl smurto. Sirijos VRM pradėjo tyrimą ir ragina laikytis ramybės. Pranešama apie protestus kituose miestuose.
Valstybės kontrolė paskelbė, kad audito metu nustatyta daugiau nei 235 mln. eurų ES struktūrinių fondų investicijų panaudota netinkamai. Audito metu nustatytas 14,15 proc. klaidų lygis, viršijantis EK leistiną 2 proc. ribą. Dėl to valstybė turės padengti daugiau nei 216 mln. eurų finansinę korekciją. Nustatyta neatitikimų „E. komercijos modelis Covid-19“ priemonėje (virš 40 mln. eurų) ir statybų projektuose, kuriuose dalyvavo neatestuoti subrangovai (virš 3,5 mln. eurų). Valstybės kontrolierius M. Macijauskas tikisi, kad 2021–2027 m. laikotarpiu klaidų bus mažiau.
Lietuva kartu su Danija, Estija, Islandija, Latvija, Lenkija, Norvegija, Suomija, Švedija, Vokietija ir Prancūzija pasirašė pareiškimą, pabrėžiantį paramą Ukrainai. Šalys įsipareigojo teikti politinę, karinę ir civilinę paramą. Sutarta didinti spaudimą Rusijai sankcijomis ir mažinti priklausomybę nuo rusiškos energijos. Pasmerkta Rusijos hibridinė veikla ir sutarta stiprinti bendradarbiavimą keičiantis žvalgybos informacija bei vykdant jūrų stebėjimą.
Seimo pirmininkas S. Skvernelis, nepaisant G. Palucko raginimų, patvirtino, kad R. Žemaitaičiui nebus išduotas leidimas dirbti su įslaptinta informacija. Tokį sprendimą lėmė VSD išvada, prieštaraujanti leidimo išdavimui dėl parlamentaro elgesio keliamo pavojaus. S. Skvernelis taip pat inicijuos R. Žemaitaičio pašalinimą iš Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje, nes ten reikalingas leidimas dirbti su įslaptinta informacija.
Seimas nepritarė siūlymui išbraukti Gegužės 1-ąją (Tarptautinę darbo dieną) iš šventinių dienų sąrašo. Už S. Gentvilo (Liberalų sąjūdis) siūlymą balsavo 23 Seimo nariai, prieš – 33. Argumentuota, kad Gegužės 1-oji neturi gilių tradicijų ir mažina valstybės pajamas. S. Skvernelis siūlė Sausio 13-ąją (Laisvės gynėjų dieną) padaryti nedarbo diena, o Vyriausybė siūlė atsisakyti Lapkričio 2-osios (Vėlinių). Šiuo metu Darbo Kodekse numatyta 16 šventinių dienų.
Jei rytus pradedi su mano apžvalgomis - kviečiu tapti projekto rėmėju Patreon! Projektas gyvuoja tik paramos dėka. Net ir nedidelė suma padės mums kurti dar įdomesnį ir kokybiškesnį turinį ateityje!
„Amazon“ pradėjo „Project Kuiper“ palydovų paleidimą, konkuruodama su „SpaceX“ „Starlink“. Šiuo metu orbitoje yra 27 „Amazon“ palydovai. ESA duomenimis, 2024 m. į žemąją orbitą paleista virš 2500 objektų – 5 kartus daugiau nei iki 2020 m. Dėl didėjančio palydovų skaičiaus kyla susirūpinimas dėl kosminių šiukšlių ir susidūrimų rizikos. Ekspertai perspėja, kad be tarptautinių taisyklių, orbitos valdymas taps sudėtingas.
„Meta“, 2025 m. balandžio 29 d. pristatė naują technologiją „Private Processing“, skirtą „WhatsApp“. Ji leidžia naudoti dirbtinio intelekto (DI) funkcijas, tokias kaip pranešimų apibendrinimas, išsaugant vartotojų duomenų privatumą. Technologija veikia per „Trusted Execution Environments“ (TEE), užtikrinant saugią debesijos aplinką. „Meta“ planuoja skelbti techninę dokumentaciją ir plėsti „Bug Bounty“ programą, siekdama užtikrinti didesnį skaidrumą ir saugumą artimiausiomis savaitėmis.
Kauno klinikose oficialiai atidaryta Vaikų reabilitacijos klinika, skirta judėjimo ir raidos sutrikimų turintiems vaikams. Planuojama, kad per metus stacionare bus gydoma apie 300 vaikų, o ambulatoriškai – iki 3000. Klinikoje įrengti robotizuoti eisenos treniruokliai, 3D judesio analizės įranga ir sensorinis kambarys. Bendra klinikos vertė – 7,9 mln. eurų, finansuota Kauno klinikų ir Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.
Vakar paskelbta, kad 2025 m. rugpjūčio 27-31 d. šiuolaikinės penkiakovės pasaulio čempionatas vyks Kaune, „Žalgirio“ arenoje, o ne Druskininkuose. LŠPF prezidentas A. Baronas teigia, kad taip nuspręsta dėl techninių iššūkių Druskininkuose. Rusijos ir Baltarusijos sportininkai nedalyvaus. Renginys kainuos 500-600 tūkst. eurų, o daugiau nei 50 proc. finansuos valstybė.
„Paris Saint-Germain“ (PSG) Londone 1:0 nugalėjo „Arsenal“ UEFA Čempionų lygos pusfinalio pirmose rungtynėse. Ousmane'as Dembele įmušė ankstyvą įvartį 4-ąją minutę. „Arsenal“ bandymai išlyginti rezultatą buvo nesėkmingi, o Gianluigi Donnarumma išsaugojo PSG vartus „sausus“. Atsakomosios rungtynės vyks gegužės 7 d. Paryžiuje. Kitame pusfinalyje šiandien susitiks „Barcelona“ ir Milano „Inter“.
2025 m. vasarą „Mėlynąją vėliavą“ iškels septyni šalies paplūdimiai: Nidos, Juodkrantės, Preilos, Palangos Birutės parko, Vilniaus Balsio ežero ir Valakupių I bei II. Šis tarptautinis aplinkosaugos ženklas rodo aukštą vandens kokybę, saugumą ir prieinamumą. Lietuva programoje dalyvauja nuo 2001 m., o visame pasaulyje „Mėlynosios vėliavos“ plevėsuoja virš 4000 paplūdimių 50-yje šalių.
Fizikai sukūrė mokslinį „cacio e pepe“ receptą, kuriame vietoj tradicinio krakmolingo vandens iš pastos naudojamas krakmolo miltelių ir vandens mišinys. Tyrimas parodė, kad 2–3 proc. krakmolo ir sūrio santykis užtikrina vientisą padažą. Rekomenduojama 5 g krakmolo ištirpinti 50 g vandens, o vėliau sumaišyti su 200 g sūrio ir 300 g pastos. Dr. I. Di Terlizzi teigė, kad tyrimui suvartota apie 6 kg sūrio.
Gražios dienos, Vilma. 😘
Naujienlaiškis „Apžvalgininkė Vilma“
Svarbiausių Lietuvos ir pasaulio įvykių dienlaiškis! 15-20 didžiausio Lietuvos ir pasaulio žiniasklaidos dėmesio sulaukusių dienos temų.